Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej poszerza istniejącą strefę płatnego parkowania. Stawki opłat pozostają na niezmienionym poziomie

Istniejąca strefa płatnego parkowania (SPP) w przestrzeni pasów drogowych Bielska-Białej nie tylko umożliwia znalezienie miejsca do zaparkowania samochodu, ale co równie ważne zwiększa rotację i skraca czas postoju w tym obszarze. Ułatwia to znalezienie miejsca większej ilości kierowców i załatwienie pilnych spraw z szybkim odjazdem z zatłoczonego centrum. Daje też możliwość parkowania pojazdów mieszkańcom obszaru wchodzącego w zasięg strefy. Nie dziwi zatem, że wśród wnioskodawców jej poszerzenia są właśnie sami mieszkańcy.

Funkcjonująca SPP zostanie poszerzona o dwa obszary wytyczone ulicami: Fryderyka Chopina, ul. Listopadową, ul. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz ul. 1 Maja, ul. PCK, ul. Władysława Broniewskiego, ul. Dworkową, ul. Romana Dmowskiego. Dzięki temu w omawianym obszarze przybędzie dodatkowe 450 miejsc postojowych.  Na rozszerzonym obszarze zostanie zainstalowanych 27 nowych parkomatów. Urządzenia posiadają tę samą funkcjonalność, co już działające. Opłatę można będzie zatem dokonać przy pomocy bilonu, karty płatniczej i systemu BLIK. Możliwe będzie także uiszczenie opłaty dodatkowej w parkomacie. Transakcje ułatwi także możliwość korzystania z wbudowanego czytnika kodów QR. Analogicznie do urządzeń już funkcjonujących, nowe będą posiadać kolorowy ekran, klawiaturę alfanumeryczną, a zasilanie zapewni autonomiczny układ złożony z panelu solarnego i akumulatora.

Opisane powyżej zmiany nie wpłyną na obowiązujące dotąd stawki opłat w SPP. Decyzją Rady Miejskiej Bielska-Białej te pozostają na dotychczasowym poziomie. Poszerzoną strefą nadal będzie zarządzać Miejski Zarząd Dróg w Bielsku-Białej, a sprawdzaniem wniesionych przez kierowców opłat będą się zajmować, jak dotąd kontrolerzy, będący jego pracownikami.

Osoby preferujące korzystanie z mobilnych metod płatności nadal mogą korzystać z aplikacji SkyCash lub moBILET.

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania zaplanowano na 1 lipca 2021 roku.